אז ככה… בחרתי שם

אז ככה.. בחרתי שם לבלוג, והשם הוא ״אז ככה״. היו כמה שמות שגלגלתי בראש אבל משהו בשם הזה נתפס. הוא נראה לי מספיק מסקרן וקליט כדי להשתמש בו. אבל מה בעצם החשיבות בשם? למה אנחנו נותנים שמות לדברים?

נקודת הפתיחה היא שאנחנו זקוקים לשמות כדי לעשות הבדלה, ללא שמות אנחנו לא יכולים לתקשר רעיונות באופן מילולי.
נניח ויש לי חיית מחמד, אז אני יכול להתייחס אליה כ״החיה״ מכיוון שהיא הישות היחידה שחיה בבית ואינה בן אדם. במקרה כזה כל פעם שאגיד ״החיה״ תהיה תמימות דעים לגבי הישות שדיברתי עליה.

עכשיו נניח שיש לנו שתי חיות מחמד בבית. כעת כבר לא מספיק להשתמש בשם ״החיה״ כדי שנבין במי מדובר, יש צורך בהפרדה נוספת. מכיוון שאחת החיות היא כלב והשניה היא חתול נוכל להשתמש בשמות אלו – ״כלב״ ו״חתול״. יש מספיק הפרדה כדי שנוכל לתקשר את הרעיון בצורה ברורה.
ומה קורה אם יש לנו כלב ושני חתולים? כעת צריך ליצור הפרדה נוספת, כמובן שניתן לקרוא להם ״החתול הראשון״ ו״החתול השני״ או להשתמש בכל רעיון אחר שימחיש שהם לא אותה ישות, אך לרוב אנחנו נוטים להשתמש בשמות חיבה.

שמות אם כן, הם תוצר של הפרדה והמטרה שלהם היא תקשורת. אם כך, למה אנו מייחסים להם חשיבות גדולה כל כך? זאת מכיוון שעם השנים אנחנו מקשרים שמות מסוימים עם חוויות אישיות וקבוצתיות שצובעים את השמות בגוונים שונים.
אם היו לנו חוויות נעימות עם כלבים אז השם ״כלב״ מצטייר אצלנו אוטומטית באופן חיובי ואם פעם חתול שרט לנו את הפנים, השם ״חתול״ עשוי להצטייר אצלנו באופן שלילי.

השמות צוברים חוויות, רגשות וסיפורים ומקבלים אופי שמלווה אותם. אני סקרן לראות איזה אופי יקבל השם ״אז ככה״. אני מקווה שהוא יצליח לעמוד במטרות שלו בתור שם – לבדל את עצמו מאחרים ולתקשר את המסרים שאני מעביר בו בצורה ברורה.
אני מקווה שבבוא הזמן השם ״אז ככה״ יעורר אצל אנשים רגשות חיוביים ומעוררי השראה וכך גם בי.

%d בלוגרים אהבו את זה: