החלפת הקשר

בעולם מדעי המחשב, החלפת הקשר (context switch) היא פעולה המחליפה בין תהליכים שונים הרצים על המעבד. מטרת הפעולה היא לאפשר לתהליכים שונים להתבצע באותה מסגרת זמן.

כמו במחשב, גם בחיים שלנו אנו מבצעים החלפות הקשר ללא הרף, לעתים אנו אוהבים לקרוא לפעילות מסוג זה ״מולטיטאסקינג״. הבעיה היא שגם לנו, כמו למחשב, לוקח זמן רב לבצע החלפות כאלו.

ניקח לדוגמה אותי, כרגע אני יושב מול המחשב וכותב את הפוסט הזה, אם אקח את הפלאפון כדי לראות אם קיבלתי הודעות, הזמן שייקח לי לחזור לריכוז הדרוש כדי לכתוב, גדול מזמן הפעולה של בדיקת ההודעות, וככל שזמן ההפרעה ארוך יותר, כך גם זמן ההתאוששות מההפרעה גדל. לחזור לריכוז אחרי שיחת טלפון ייקח הרבה יותר זמן מאשר לחזור לריכוז אחרי בדיקת הודעות.

מעבר לעניין הריכוז עצמו, ישנו גם עניין של מעבר בין משימות. אם אני צריך לקנות לחם, אורז ועגבניות, יהיה יעיל בהרבה ללכת לסופר פעם אחת כדי לקנות את הכל מאשר ללכת לסופר שלוש פעמים ולקנות כל פעם מצרך אחד. זוהי אמנם דוגמה קיצונית אבל היא ממחישה את היתרון שבקיבוץ משימות. באופן דומה עדיף להקדיש זמן מסוים לטיפול במיילים מאשר לטפל במייל אחד כל פעם לכל אורך היום.

אני חושב שבסופו של יום למרות הדמיון המסוים, לא כדאי לנו לנסות ולעבוד כמו מחשב. נוכל להרוויח רבות מקיבוץ משימות ומהשקעת פרק זמן ממושך במשימה אחת ללא הסחות וללא החלפות הקשר.

%d בלוגרים אהבו את זה: