מה חשוב לך?

״מה חשוב לך?״ שאל טר-טר את יוליה. יוליה נותרה המומה מהשאלה ועוד יותר מכך שלא ידעה איך לענות.

יוליה וטר-טר הן דמויות בספר ״מיתרי הלב״ מאת יאן-פיליפ סנדקר. יוליה היא בחורה אמריקאית ואילו טר-טר גבר בורמזי. הספר פורש בפנינו קשת רחבה של הבדלים בין התרבויות, כמו השאלה הפשוטה הזו – מה חשוב לך? אשר נראתה לטר-טר כל כך פשוטה וטריוויאלית ואילו את יוליה היא הוציאה מאיזון.

איך יכול להיות שהשאלות ״במה אתה עובד״ או ״איפה אתה גר״ הן שאלות לגיטימיות אבל שאלה כמו ״מה חשוב לך״ מרגישה כמו אגרוף בבטן?

אנחנו עומדים מאחורי חומה של מסכות ותפקידים וקשה לנו לתת לאנשים להכנס. שיחות שטחיות, משעממות, בנאליות ורפטטיביות מעסיקות אותנו כאשר מה שבאמת מעניין אותנו הם דברים אחרים לגמרי. מה חשוב לך? מה את/ה אוהב/ת? מה גורם לך להרגיש אהוב/ה? מה מספק אותך? מה מניע אותך?

אלו שאלות שקשה לנו לענות עליהן, אפילו לעצמנו, אבל בכך שנענה עליהן, תחילה לעצמנו ואחר כך גם בפני אחרים, נקלף שכבה אחר שכבה ומסכה אחר מסכה. נלמד לעמוד בגאווה בדיוק כפי שאנחנו, ונקבל אחרים בדיוק כפי שהם. לכל אחד יש סיפור לספר ואין סיפור שהוא טוב יותר מסיפור אחר. הסיפורים הם שונים והם כולם ראויים להישמע, ואותי לפחות, מעניין הרבה יותר לשמוע את הסיפור הזה מאשר עוד מסמך קורות חיים.

%d בלוגרים אהבו את זה: